Läpiviennit / Roflex Solido

roflex-solido_logo

Liimattavat ja ylitasoitettavat tiivistyslaipat 50 – 220 mm:n putkille

roflex_solido_0

Edut

✔ Testatusti ilmatiivis materiaali

✔ Vedenkestävä liima

✔ Venyvä EPDM -kuminen kaulus

✔ Erittäin ohut ja mukautuu hyvin alustaansa

✔ Voidaan peittää tasoitteella

✔ Sopii myös ulkokäyttöön

✔ Säänkesto 3 kk suojaamattomana

TUOTEKUVAUS

ROFLEX SOLIDO on diffuusiotiivis läpivientikaulus yhden 50 – 220 mm:n läpimittaisen putken läpiviennin tiivistämiseen kivi- ja betonirakenteisiin sekä ulko- että sisätiloissa. Kauluksessa on valmis liimapinta, joten se voidaan kiinnittää alustaansa ilman tiivistysteippiä.

ROFLEX SOLIDO -läpivientikauluksessa on vedenkestävä Solid-liima. Liima on läpäissyt sadan vuoden lämpövanhennuskokeen ja se tarttuu erittäin hyvin alustaansa. Kauluksen voi peittää kaikilla tavallisilla pintamateriaaleilla ja sen päälle on helppo tasoittaa.

ROFLEX SOLIDO -läpivientikaulus on päästötestattu AgBB / ISO 16000: n mukaan ja se täyttää standardien DIN 4108-7, SIA 180 ja OENORM B 8110-2 mukaiset vaatimukset ilmatiiviille liitokselle.

KÄYTTÖKOHTEET

✔ Betonirakenteet
✔ Harkkorakenteet
✔ Tasoitepinnat
✔ Höyrynsulkukalvot
✔ Puukuitulevyt

Kaflex- ja Roflex-läpivientikaulukset

Kaflex- ja Roflex-läpivientikaulukset

Läpivientikaulukset kaikille 4,8 – 320 mm:n läpimittaisille kaapeleille ja putkille.

Lue lisää

Tescon Primer RP

Tescon Primer RP

Pohjustusaine huokoisille kiinnitysalustoille 

Lue lisää

Läpivientiputkien halkaisija  Kauluksesta riippuen 50 – 220 mm 
Pintamateriaali  Polypropyleenikudos (PP) 
Höyrynsulkukalvo  Polypropyleeni-Kopolymeeri (PP) kalvo 
Kaulus  EPDM-kumi (Ei sisällä luonnonkumia) 
Liima  Vedenkestävä Solid -liima 
Suojapaperi  Silikonoitu paperi 
Väri  Musta 
Asennuslämpötila  Alkaen -10 °C (Suosit. +10 °C) 
Lämmönkesto  Pitkäaikaisesti -40 °C – +150 °C 
Säänkesto  3kk suojaamattomana 
Varastointi  Viileässä ja kuivassa 
Tekninen käyttöikäodote  ≥50v 

Tuote Kpl / ltk Tuote nro EAN Leveys (cm) Pituus (m) Putken halkaisija (mm)
ROFLEX SOLIDO 50 6 1AR02203 402663922039 200 200 50 – 80
ROFLEX SOLIDO 100 6 1AR02206 402663922060 250 250 90 – 120
ROFLEX SOLIDO 150 6 1AR02208 402663922084 296 296 120 – 170
ROFLEX SOLIDO 200 6 1AR02210 402663922107 346 346 180 – 220

LÄPIVIENTIKAULUKSEN ASENTAMINEN

ROFLEX SOLIDO -läpivientikauluksessa on valmis liimapinta. Kaulus kiinnitetään alustaansa poistamalla kauluksen alla oleva suojapaperi.

Alustan lämpötilan pitää olla vähintään +10 °C, jotta liima tarttuisi pysyvästi. Lisäksi betonin suhteellinen kosteus saa olla korkeintaan 95 %.

Alustan kunnostaminen 

Läpivientikauluksen vastepinnat puhdistetaan tartuntaa heikentävistä aineista. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat imuroidaan puhtaaksi. Suuret kolot tasoitetaan ennen läpivientikauluksen asentamista.

Huokoiset vastepinnat, kuten esimerkiksi kipsi- tai puukuitulevyt pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella.

Kauluksen asentaminen

Läpivientikaulus asennetaan putken ympärille. Suojapaperi poistetaan ja kaulus painetaan rypyttömästi ja venyttämättä alustaansa. Kaulus hierretään kiinni käsin tai pehmeällä lastalla.

Asentaminen huokoisille alustoille

Tescon Primer RP -pohjustusaine on ravistettava tai sekoitettava huolellisesti ennen käyttöä. Aine levitetään alustaansa pensselillä.

ROFLEX -läpivientikaulus voidaan asentaa diffuusioavoimille ja huokoisille alustoille, kuten esimerkiksi puukuitulevyille, ilman kuivumisaikaa suoraan märän pohjusteen päälle. Lopullinen tartuntalujuus saavutetaan kuitenkin vasta pohjustusaineen kuivuttua. Kuivumisen ajaksi tiivistysteippi on suojattava sadevedeltä.

Muilla pinnoilla pohjusteen on annettava kuivua ennen tiivistysteipin asentamista.