Kaksipuolinen butyyliteippi aluskatteen naulanreikien tiivistämiseen

Edut mm.

✔ Nopea asentaa

✔ Pitkäaikaisesti joustava materiaali

✔ Tarttuu lujasti kiinni

✔ Tunkeutuu syvälle puuhun

✔ Vedenkestävä materiaali

✔ Ei sisällä bitumia

TUOTEKUVAUS

TESCON NAIDECK on butyyliteippi, jota käytetään tuuletusrimojen ja ruoteiden kiinnityksessä aluskatteeseen syntyvien reikien tiivistämiseen.

TESCON NAIDECK on erittäin venyvä, n. 1 mm paksu butyyliteippi, joka tunkeutuu ruuvin tai naulan mukana syvälle puuhun. Teippi sulkee aluskatteeseen syntyvän naulanreiän ja suojaa kattopaarretta naulaa pitkin tulevalta kosteudelta.

Joustava materiaali tarttuu tiukasti aluskatteen pintaan ja lukitsee aluskatteen lujasti tuuletusriman ja kattopaarteen väliin. Tämä suojaa aluskatetta tehokkaasti repeytymiseltä esimerkiksi sivuun astuttaessa.

TESCON NAIDECK asennetaan tuuletusriman alapintaan niin, että se tulee aluskatetta vasten. Teippi asennetaan rimaan ennen riman naulaamista paikoilleen.

KÄYTTÖKOHTEET

✔ Puurakenteet
✔ MDF-levyt

Solitex Mento - aluskatteet

Solitex Mento - aluskatteet

Diffuusioavoimet tuulensuoja-aluskatteet

Lue lisää

Tescon Primer RP

Tescon Primer RP

Liuotteeton pohjustusaine liitosnauhojen ja tiivistysteippien tarttuvuuden parantamiseen.

Lue lisää

Materiaali  Butyylikumi 
Suojapaperi  Silikonoitu paperi 
Väri  Musta 
Lämmönkesto  Pitkäaikaisesti -40 °C – +80 °C 
Asennuslämpötila  +5 °C – +35 °C 
Säänkesto  6kk tuuletusriman alla 
Teipin paksuus  1 mm 
Varastointi  Viileässä ja kuivassa 
Tekninen käyttöikäodote  ≥50v 

Kpl / ltk  Tuote nro  EAN  Leveys (mm)  Pituus (m) 
24  1AR02150  4026639221506  50  20 
16  1AR02152  4026639221520  75  20 

Työskentelylämpötilan tulisi olla välillä +5 °C – +35 °C. Alhaisemmassa lämpötilassa teipin tartunta heikkenee. Korkeammassa lämpötilassa butyylikumi pehmenee liikaa ja sen asentaminen hankaloituu.

Alustan kunnostaminen

Butyyliteipin vastepinnat puhdistetaan uretaanipurseista, betoniliimasta ja muista tartuntaa heikentävistä aineista, kuten esimerkiksi öljystä ja rasvasta. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat pyyhitään puhtaaksi pölystä.

Huonosti tarttuvat alustat pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella.

Testipalan liimaus on suositeltavaa, jos alustan sopivuus aiheuttaa epävarmuutta.

Butyyliteipin asentaminen

TESCON NAIDECK -butyyliteipin tarkoitus on tiivistää tuuletusrimojen ja ruoteiden kiinnityksessä kattopaarteisiin ja aluskatteeseen syntyvät naulojen reiät. TESCON NAIDECK -butyyliteippi asennetaan tuuletusrimojen alapintaan ennen tuuletusrimojen asentamista paikoilleen.

Butyyliteippi asennetaan tuuletusrimaan rypyttömästi. Teipin suojapaperia irrotetaan lyhyeltä matkalta riman päästä niin, että paperi tulee riman alta näkyviin.

Rima kiinnitetään kattopaarteeseen aluksi yhdellä naulalla. Suojapaperi poistetaan koko matkalta ja rima naulataan loppuun.