Tiivistystuotteet / Butyyliteipit ja -nauhat / Tescon Naideck Mono Patch

Butyylinen palateippi naulan– ja ruuvinreikien tiivistämiseen
Edut mm.
✔ Säästää materiaalia. Liimataan vain naulan alle
✔ Liukas pintakalvo helpottaa asentamista
✔ Joustava ja vedenpitävä materiaali
✔ Tarttuu lujasti kiinni
✔ Tunkeutuu syvälle puuhun
✔ Ei sisällä bitumia
✔ Asennuslämpötila alkaen -10 °C
TUOTEKUVAUS
TESCON NAIDECK Mono Patch on kalvopintainen akrylaatilla modifioitu butyylikumiteippi ruuvien, naulojen ja muiden kiinnikkeiden reikien tiivistämiseen. Sitä käytetään esimerkiksi tuuletusrimojen ja ruoteiden kiinnityksessä aluskatteeseen syntyvien reikien tiivistämiseen. Butyylikumin sisältämä akrylaatti parantaa teipin tarttumista viileissä lämpötiloissa.
TESCON NAIDECK Mono Patch on venyvä, n. 1 mm paksu valmiiksi katkottu teippi, joka tunkeutuu ruuvin tai naulan mukana syvälle puuhun. Se sulkee aluskatteeseen syntyvän naulanreiän ja suojaa kattopaarretta naulaa pitkin tulevalta kosteudelta.
TESCON NAIDECK Mono Patch asennetaan naulan tai ruuvin kohdalle tuuletusriman ja aluskatteen väliin. Teippi voidaan asentaa joko aluskatteeseen tai tuuletusrimaan ennen riman naulaamista paikoilleen.
KÄYTTÖKOHTEET
✔ Ruuvien, naulojen ja muiden kiinnikkeiden reiät kaikissa puurakenteissa.
| Pintamateriaali | Polyetyleeni (PE) kalvo |
| Liima | Akrylaatilla modifioitu butyylikumi |
| Suojapaperi | Silikonoitu paperi |
| Väri | Musta kalvo, harmaa butyylikumi |
| Lämmönkesto | Pitkäaikaisesti -40 °C – +80 °C |
| Asennuslämpötila | -10 °C (Suosit. +10 °C) – +35 °C |
| Säänkesto | 6kk tuuletusriman alla |
| Teipin paksuus | 1,1 mm |
| Varastointi | Viileässä ja kuivassa |
| Tekninen käyttöikäodote | ≥50v |
| Kpl / ltk | Tuote nro | EAN | Leveys (mm) | Pituus (m) | Rullassa (kpl) |
| 4 | 1AR02157 | 4026639221575 | 82 | 62 | 300 |
Työskentelylämpötilan tulisi olla välillä -10 °C – +35 °C. Alhaisemmassa lämpötilassa teipin tartunta heikkenee. Korkeammassa lämpötilassa butyylikumi pehmenee liikaa ja sen asentaminen hankaloituu. Teippiä ei saa asentaa jäätyneelle alustalle.
Alustan kunnostaminen
Butyyliteipin vastepinnat puhdistetaan uretaanipurseista, betoniliimasta ja muista tartuntaa heikentävistä aineista, kuten esimerkiksi öljystä ja rasvasta. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat pyyhitään puhtaaksi pölystä.
Huonosti tarttuvat alustat pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella.
Testipalan liimaus on suositeltavaa, jos alustan sopivuus aiheuttaa epävarmuutta.
Butyyliteipin asentaminen
TESCON NAIDECK Mono Patch -butyyliteipin tarkoitus on tiivistää esimerkiksi tuuletusrimojen ja ruoteiden kiinnityksessä kattopaarteisiin ja aluskatteeseen syntyvät naulojen reiät.
TESCON NAIDECK Mono Patch -butyyliteippi asennetaan tuuletusriman ja aluskatteen väliin. Teippi voidaan asentaa joko aluskatteeseen tai tuuletusrimaan ennen riman naulaamista paikoilleen.
Teipin suojapaperi poistetaan ja teippi asennetaan alustaansa niin, ettei sen alle jää ilmataskuja. Teippi tulee asentaa alustaansa rypyttömästi.







