Läpiviennit / Askari

Allaskaapin pohjakaukalon tiivistesarja

Edut
✔ Joustavat kaulukset
✔ Kauluksissa valmis liimapinta (pysyvyystestattu Solid-liima)
✔ Lämpötilankesto -40°C … +150°C
✔ Asennuslämpötila alkaen -10°C (Suosit. +10°C)


TUOTEKUVAUS
ASKARI-tiivistesarja sisältää kolme läpivientikaulusta; kaksi kaulusta käyttövesiputkien suojaputkille ja yksi kaulus viemäriputkelle. Kauluksissa on valmis silikonipaperilla suojattu liimapinta, joten ne voidaan kiinnittää alustaansa ilman tiivistysteippiä.
Kaulukset on valmistettu joustavasta polyuretaanista (TPU) ja niissä on vedenkestävä Solid-liima. Liima on läpäissyt sadan vuoden lämpövanhennuskokeen ja se tarttuu erittäin hyvin alustaansa.
ASKARI-tiivistesarjalla saadaan aikaan rakennusmääräysten mukainen vesitiivis ja siisti allaskaapin pohjan läpivienti.
Pakkaus sisältää:
2 tiivistettä 15-28 mm käyttövesiputken suojaputkelle
1 tiiviste 50-75 mm viemäriputkelle
KÄYTTÖKOHTEET
✔ Allaskaapin pohjan läpiviennit
| Materiaali | Termoplastinen polyuretaani (TPU) |
| Väri | Tumman harmaa |
| Diffuusiovastus (sd H2O) | 0,5 m |
| Liima | Vedenkestävä Solid-liima |
| Suojapaperi | Silikonoitu paperi |
| Liimapinnan tartunnan vähimmäisleveys | 15 mm |
| Asennuslämpötila | Alkaen -10 °C (Suosit. +10 °C) |
| Lämmönkesto | Pitkäaikaisesti -40 °C – +150 °C |
| Säänkesto | 6 kk suojaamattomana |
| Varastointi | Viileässä ja kuivassa |
| Tekninen käyttöikäodote | ≥50v |

| Tuote | Kpl / ltk | Tuote nro | EAN | LVI nro | Leveys (mm) | Pituus (mm) | Putkien halkaisijat (mm) |
| ASKARI | 1 | 10556 | 6430045620019 | 8690014 | 140 | 140 | 10-28 (2kpl)
50-75 (1 kpl) |



LÄPIVIENNIN ASENTAMINEN
Asennusalustan pintalämpötilan tulee olla vähintään +10 °C, jotta läpivientikauluksissa oleva liima tarttuisi pysyvästi.
Alustan valmistaminen
Pohjakaukaloon tehdään reiät käyttövesi- ja viemäriputkille. Reiät tehdään riittävän etäälle toisistaan ja pohjakaukalon reunasta.
Reikien reunoissa olevat särmät poistetaan jotta läpivientikaulukset voidaan asentaa rikkomatta tiivistettä. Lopuksi kaukalon pinta puhdistetaan tartuntaa heikentävistä aineista ja sen pinta pyyhitään puhtaaksi pölystä.
Pohjakaukalo voidaan asentaa paikoilleen.
Putkien tiivistäminen
Läpivientikaulukset asennetaan putkien ympärille ennen putkien liittämistä ja painetaan allaskaapin pohjaan saakka. Liimapinnan suojapaperit poistetaan ja kaulukset hierretään alustaansa käsin tai lastalla.
Pakkaus sisältää:
2 tiivistettä 15-28 mm käyttövesiputken suojaputkelle
1 tiiviste 50-75 mm viemäriputkelle



