Liitosnauhat / Contega Solido Exo

Ulkopuolen liitosnauha ikkunaliittymien tiivistämiseen

Edut mm.
✔ Testatusti diffuusio- ja ilmatiivis materiaali
✔ 2- tai 3-osainen suojapaperi, vedenkestävä liimapinta koko nauhan leveydellä
✔ Tuuli- ja vesitiiviit liittymät – testattu 600 Pa saakka
✔ Ylitasoitettava ja maalattava kiviainesalustoilla
✔ Kattava detaljikirjasto suunnittelun tueksi
✔ Yksi tuote, monta käyttötarkoitusta
TUOTEKUVAUS
CONTEGA SOLIDO EXO on ikkunoiden ja ovien karmien ulkopuoliseen tiivistämiseen tarkoitettu liitosnauha. Se estää tuulen ja sadeveden pääsyn karmin ja runkorakenteen välistä rakenteeseen. Nauha sopii myös tuulensuojan liittämiseen betoni- ja kivirakenteisiin.
CONTEGA SOLIDO EXO -liitosnauhassa on vedenkestävä Solid -liima. Liima on läpäissyt sadan vuoden lämpövanhennuskokeen ja se tarttuu erittäin hyvin alustaansa. Liitosnauhassa on liimaa koko nauhan leveydellä, joten se voidaan asentaa myös karmin etureunaan silloin kun ikkuna on jo asennettu paikoilleen.
CONTEGA SOLIDO EXO on erittäin ohut, vain 0,2 mm paksu liitosnauha, joten sen päälle riittää hienotasoitus tai maalaus. Yhdessä ikkunan sisäpuolelle asennettavan diffuusiotiiviin CONTEGA SOLIDO SL -liitonauhan kanssa järjestelmä antaa rakenteille täydellisen suojan ikkuna-aukkojen kautta tulevaa kosteusrasitusta vastaan.
KÄYTTÖKOHTEET
✔ Ikkunoiden ja ovien karmien tiivistys
✔ Rakennusosien liittymät julkisivuissa
✔ Tuulensuojan liittymät kivi- ja betonirakenteisiin
✔ Sileät ja tiiviit tasoite- ja betonipinnat
✔ Maalatut pinnat
✔ Harkko- ja tiilirakenteet
✔ Kipsi- ja rakennuslevyt
✔ Puu-, muovi- ja metallipinnat

Tescon JK Pohjuste
Liuotteeton käyttövalmis dispersio kaikkien tiivistystuotteiden tarttuvuuden parantamiseen.
Lue lisää
| Pintamateriaali | Polypropyleenikudos (PP) |
| Höyrynsulkukalvo | Polypropeeni-kopolymeerikalvo |
| Liima | Modifioitu vedenkestävä Solid -liima |
| Väri | Musta |
| Paksuus | 0,2 mm |
| Diffuusiovastus (sd H2O) | 0,7 m (EN 1931) |
| Lämmönkesto | Pitkäaikaisesti -40 °C – +90 °C |
| Asennuslämpötila | Alkaen -10 °C (Suosit. +10 °C) |
| Säänkesto | 3 kk suojaamattomana |
| Varastointi | Viileässä ja kuivassa |
| Tartuntapintojen vähimmäisleveydet | Puhdas karmin pinta 5mm, höylätty puu 10mm, muut pinnat 30mm |
| Tekninen käyttöikäodote | ≥50v |
| Kpl / ltk | Tuote nro | EAN | Leveys (mm) | Pituus (m) | Suojapaperin jako (mm) |
| 8 | 15439 | 4026639154392 | 80 | 30 | 20 / 60 |
| 8 | 15440 | 4026639154408 | 100 | 30 | 20 / 40 / 40 |
| 4 | 15441 | 4026639154415 | 150 | 30 | 20 / 70 / 60 |
| 4 | 15442 | 4026639154422 | 200 | 30 | 20 / 100 / 80 |
IKKUNA- JA OVIAUKKOJEN TIIVISTÄMINEN
Karmin ja betonin lämpötilojen pitää olla vähintään +10 °C, jotta liima tarttuisi pysyvästi. Lisäksi betonin suhteellinen kosteus saa olla korkeintaan 95 %.
Puhtaassa ikkunan karmissa liitosnauhalle riittää 10 mm:n vastepinta.
Alustan kunnostaminen
Liitosnauhan vastepinnat puhdistetaan PU-vaahdon purseista, betoniliimasta ja muista tartuntaa heikentävistä aineista, kuten esimerkiksi öljystä ja rasvasta. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat imuroidaan puhtaaksi pölystä.
Kiviaineiset alustat pohjustetaan TESCON JK- pohjustusaineella. Huokoiset alustat pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella.
Ikkunapellin alle suositellaan asennettavaksi EXTOSEAL ENCORS -butyylinauha suojaamaan aukkojen alapuolisia runkorakenteita viistosateilta ja valumavesiltä.
Liitosnauhan asentaminen
Contega Solido EXO -liitosnauhasta leikataan ikkuna-aukon mittaisia paloja. Kapeampi suojapaperi irrotetaan ja nauha kiinnitetään ikkunan karmiin 10 mm:n vastepinnalla. Leveämpi suojapaperi irrotetaan ja nauha kiinnitetään ympäröivään rakenteeseen vähintään 30 mm:n vastepinnalla. Nurkissa liitosnauhojen tulee limittyä toistensa päälle.
Jos rakenteessa on ikkunasyvennys, nurkkiin asennetaan ensin Tescon Incav -nurkkakappaleet. Nurkka voidaan tiivistää myös liitosnauhan päälle asennettavalla erillisellä liitosnauhan palalla.
Lopuksi nurkan ilmatiiveys varmistetaan AEROSANA VISCONN -tiivistyspinnoitteella.
Vesipelti voidaan asentaa. Näkyviin jäävä osa liitosnauhaa peitetään listoilla.









