Solitex-tuulensuojakankaat / SOLITEX FRONTA QUATTRO FB

Palosuojattu tuulensuojakangas avoimille puurakenteisille julkisivuille, kun julkisivulaudoituksen rakoväli on alle 35 mm

Edut

✔ Paloluokka B (B-s1, d0)

✔ Diffuusioavoin, vesitiiveysluokka W1

✔ Säänkesto 6 kk

✔ Tiivistysteippi kiinnittyy pysyvästi

✔ Saatavana myös itsekiinnittyvällä teippiraidalla, jolloin tiivistysteippiä ei tarvita

TUOTEKUVAUS

SOLITEX FRONTA QUATTRO FB on vesitiivis, vesihöyryä läpäisevä ja palosuojattu tuulensuojakangas. Kangas on käsitelty palonestoaineella ja sen paloluokka on B (B-s1, d0). Sitä voidaan käyttää tuulensuojana myös avoimissa puurakenteisissa ulkoseinissä, kun julkisivulaudoituksen rakoväli on alle 35 mm.

SOLITEX FRONTA QUATTRO FB -tuulensuojakankaan diffuusiovastus (sd) on jopa alle 0,05 m. SOLITEX FRONTA QUATTRO FB on vesihöyrynläpäisevyytensä lisäksi vesitiivis siihen laminoidun hydrofiilisen kalvon vaikutuksesta. Kalvo sijaitsee kankaan kerrosrakenteessa kahden mikrokuituisen polypropyleenikerroksen välissä. Hydrofiilisessa kalvossa ei ole lainkaan huokosia, vaan kosteuden siirtyminen kalvon läpi perustuu kalvomateriaalissa olevien kemiallisten yhdisteiden keskinäisiin reaktioihin.

Hydrofiilisen kalvon etuna tavallisimpiin mikrohuokosia sisältäviin kalvoihin nähden on sen toimivuuden säilyminen vakiona myös pitkällä aikavälillä ja muuttuvissa olosuhteissa. Kalvon kosteudensiirtokyky ei heikkene edes kankaan likaantuessa ja se jopa paranee ympäröivän ilman suhteellisen kosteuden kasvaessa.

KÄYTTÖKOHTEET

✔ Tuulensuojana kaikissa suljetuissa puurakenteisissa ulkoseinissä, kun julkisivulaudoituksen rakoväli on alle 35 mm

Tescon No.1

Tescon No.1

Venyvä tiivistysteippi kankaiden limitysten ja läpivientien tiivistämiseen

Tuotekortti

Tescon Vana

Tescon Vana

Venymätön tuulensuoja- ja yleisteippi

Tuotekortti

Tescon Invis

Tescon Invis

Tuulensuoja- ja yleisteippi rakennuksen sisä- ja ulkopuolelle

Tuotekortti

Orcon FB

Orcon FB

Akryylipohjainen tiivistysliimamassa tuulensuojakankaiden tiivistämiseen rosoisille pinnoille

Tuotekortti

Pintamateriaali  Polypropyleeni (PP) mikrokuitumatto 
Höyrynsulkukalvo  Termoplastinen Elastomeeri (TEEE) 
Pohjakerros  Polypropyleeni (PP) mikrokuitumatto 
Väri  Musta 
Diffuusiovastusluku (µ H2O)  160 (EN ISO 12572) 
Diffuusiovastus (sd H2O)  0,08 ±0,06 m (N ISO 12572) 
Vesitiiveysluokka  W1 > 10 000 mm (EN 13859-2, EN ISO 811) 
Vetolujuus (pit. – lev.)  260 ±20 N/5 cm / 225 ±20 N/5 cm (EN 13859-2 A) 
Repäisylujuus (pit. – lev.)  190 ±30 N / 220 ±30 N (EN 13859-2 B) 
Venyvyys (pit. – lev.)  60 ±20 % / 80 ±20 % (EN 13859-2 A) 
Paloluokka  B‑s1, d0 (EN 13501-1) 
Lämmönkesto  Pitkäaikaisesti -40 °C – +80 °C (EN 1109, EN 1296, EN 1297) 
Lämmönjohtavuus  0,04 W / (m·K) 
Säänkesto  6 kk suojaamattomana 
Paino  145 ±10 g/m² (EN 1849-2) 
Paksuus  0,50 ±0,05 mm (EN 1849-2) 
Kylmätaivutettavuus  -40 °C (EN 1109) 
Tekninen käyttöikäodote  ≥50v 

Tuote nro  EAN  Leveys (cm)  Pituus (m)  Pinta-ala (m2)  Paino (kg) 
1AR02724  4026639227249  150  50  75  12 
1AR02726*  4026639137296  300  50  150  24 

*Tilaustuote

TUULENSUOJAKANKAAN ASENTAMINEN

SOLITEX-tuulensuojakankaat asennetaan räystään suuntaisesti alhaalta alkaen. Kankaat kiinnitetään nitomalla runkorakenteeseen ennen harvalaudoituksen asentamista.

Päätyseinän tuulensuojakangas asennetaan seinän mittaisena. Sivuseinän kangas asennetaan 20 – 30 cm talon sivua pitempänä ja limitetään päätyseinän kankaan päälle. Ylimmäinen vuota leikataan kattopalkin kohdalta halki ja kiinnitetään palkin kylkeen nitomalla

Kankaan tiivistäminen kattopalkkeihin

TESCON No.1 -teipistä leikataan reilusti palkin sivua pitempiä paloja. Teippi liimataan palkin ja kankaan liitoskohtaan ja ylimenevät teipin päät käännetään palkin sivulle. Palkin kulmissa teippiä venytetään niin, että se seuraa tiivistettävää saumaa ja palkin pintaa. Kattopalkin yläpuolella auki leikatut helmat liitetään toisiinsa tiivistysteipillä.

Kankaiden tiivistäminen

SOLITEX -tuulensuojakankaiden liitossaumat tiivistetään TESCON Invis-, TESCON Vana- tai TESCON No.1 -tiivistysteipillä. Ennen limitysten tiivistämistä tiivistettävät pinnat puhdistetaan pölystä, rasvasta ja silikonista.

TESCON -tiivistysteipit liimataan niin, että tiivistettävä sauma kulkee teipin keskikohdalla. Suojapaperi poistetaan ja teippi katkaistaan repäisemällä. Lopuksi teippi hierretään kiinni alustaansa ilmatiiviiksi liitokseksi.

SOLITEX-tuulensuojakankaat tiivistetään ympäröiviin rakenteisiin samaan tapaan.