Tiivistysteipit / Tescon Incav

Ilmatiivis liimattava sisänurkan tiivistyskappale
Poistunut tuote

Edut
✔ Rakennusmateriaalien päästöluokka M1
✔ Tiivistää hankalasti tiivistettävän sisänurkan
✔ Vedenkestävä Solid-liima
✔ Voi leikata sopivaksi puukolla tai saksilla
✔ Voi kääntää niin, että liima on sisäpuolella
✔ Joustava pintamateriaali
✔ Vähäpäästöinen
✔ Ylitasoitettavissa
TUOTEKUVAUS
TESCON INCAV on käyttövalmis ilmatiivis sisänurkan tiivistyskappale. Joustavasta kankaasta valmistettu Incav on optimaalinen myös muihin kuin 90 asteen kulmiin. Nurkkapala voidaan yhdellä leikkauksella tehdä sopivan levyiseksi.
TESCON INCAV soveltuu erinomaisesti esimerkiksi lattian ja seinän liittymän sisänurkan tiivistykseen sekä ikkunan ja oven karmin sisänurkan tiivistykseen.
Tiivistyskappaleessa on vesitiivis pitkäaikaistestattu Solid -liima. Soveltuu myös ulkokäyttöön. Täyttää DIN 4108-7 normin.
KÄYTTÖKOHTEET
✔ Kipsi- ja rakennuslevyt
✔ Sileät ja tiiviit tasoitepinnat
✔ Maalatut pinnat
✔ Sileät betonipinnat
✔ Puu-, muovi- ja metallipinnat
| Pintamateriaali | Polypropyleenikudos (PP) |
| Liima | Vedenkestävä Solid -liima |
| Suojapaperi | Silikonoitu paperi |
| Väri | Vaalean sininen |
| Lämmönkesto | Pitkäaikaisesti -40 °C – +90 °C |
| Asennuslämpötila | Alkaen -10 °C (Suosit. +10 °C) |
| Säänkesto | 6 kk suojaamattomana |
| Varastointi | Viileässä ja kuivassa |
| Tartuntapintojen vähimmäisleveydet | Höylätty puu 10 mm, muut pinnat 30 mm |
| Kpl / ltk | Tuote nro | EAN | Leveys (mm) | Pituus (mm) | Korkeus (mm) |
| 12 | 1AR02212 | 4026639222121 | 60 | 60 | 60 |
Puun ja betonin lämpötilojen pitää olla vähintään +10 °C, jotta liima tarttuisi pysyvästi. Lisäksi betonin suhteellinen kosteus saa olla korkeintaan 95 %.
Höylätyssä puussa vastepinnan tulee olla vähintään 10 mm ja muilla pinnoilla 30 mm. Testipalan liimaus on suositeltavaa, jos alustan sopivuus aiheuttaa epävarmuutta. Kappale kannattaa lisäksi leikata sopivan kokoiseksi niin, että se jää tulevan pielilistan alle.
Alustan kunnostaminen
Liitosnauhan vastepinnat puhdistetaan tartuntaa heikentävistä aineista. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat imuroidaan puhtaaksi. Suuremmat kolot tasoitetaan.
Sileät mineraalialustat ja huokoiset alustat, kuten esimerkiksi tuulensuojalevyt, pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella.
Liitoskappaleen asentaminen
Karmin päälle liimattaessa otetaan ensin mitta ikkunasmyykin pohjasta karmin päälle ja liitoskappale leikataan mitan mukaan sopivaksi edellisellä sivulla olevan kuvan mukaisesti. Kannattaa kuitenkin huomioida, että liitoskappaleen vastepinta on karmissa vähintään 10 mm leveä ja että kappale jää tulevan pielilistan alle.
Karmiin liimattavalta osalta poistetaan suojapaperi ja liitoskappale hierretään karmiin kiinni. Tämän jälkeen poistetaan smyykiin tulevien pintojen suojapaperit ja liitoskappale hierretään tiiviisti ja rypyttömästi kiinni alustaansa. Lopuksi tiivistettävän sisänurkan kulmaan asennettaan AEROSANA VISCONN -tiivistyspinnoitetta ilmatiiveyden varmistamiseksi.
Tiivistyskappaleen voi peittää tasoittamalla, maalaamalla tai listalla.







