Tiivistysteipit / Tescon Power

Tiivistysteippi höyrynsulkujen tiivistämiseen

Edut mm.
✔ Modifioitu akrylaattiliima kehitetty PE-kalvoille
✔ Erinomainen tarttuvuus
✔ Säänkesto 3 kk suojaamattomana
✔ Toiminnallinen myös viileissä olosuhteissa (alkaen -10 °C)
✔ Diffuusiotiivis
✔ Venyy jopa 50 %
TUOTEKUVAUS
Tescon Power on venyvä yleisteippi polyetyleenistä valmistettujen höyrynsulkumuovien tiivistämiseen. Teipissä on vedenkestävä liima.
Venyvyytensä ansiosta teippi soveltuu myös paksujen läpivientiputkien tiivistämiseen höyrynsulkumuoveihin ja se on helppo asentaa myös hankaliin paikkoihin.
Suositellaan vain sisäkäyttöön.
KÄYTTÖKOHTEET
✔ PE-höyrynsulkumuovit
✔ Kipsi- ja rakennuslevyt
✔ Sileät ja tiiviit tasoite- ja betonipinnat
✔ Maalatut pinnat
✔ Puu-, muovi- ja metallipinnat
| Pintamateriaali | Polyetyleeni (PE) kalvo |
| Suojapaperi | Silikonoitu paperi |
| Liima | Modifioitu akrylaattiliima |
| Vesitiiveys | Vesitiivis pintakalvo ja liima |
| Väri | Väritön, tumman sininen painatus |
| Lämmönkesto | Pitkäaikaisesti -40 °C – +90 °C |
| Asennuslämpötila | Alkaen -10 °C (suosit. +10 °C) |
| Säänkesto | 3 kk suojaamattomana |
| Varastointi | Viileässä ja kuivassa |
| Tartuntapintojen vähimmäisleveydet | Höylätty puu 10 mm, muut pinnat 25 mm |
| Tekninen käyttöikäodote | ≥50v |
| Kpl / ltk | Tuote nro | EAN | Leveys (mm) | Pituus (m) |
| 12 | 14364 | 4026639143648 | 50 | 25 |
| 8 | 1AR02527 | 4026639225276 | 75 | 25 |
Puun ja höyrynsulun lämpötilojen pitää olla vähintään +10 °C, jotta liima tarttuisi pysyvästi. Liimattaessa betonipinnalle, betonin suhteellinen kosteus saa olla korkeintaan 95 %.
Katso tartuntapintojen vähimmäisleveydet teknisistä tiedoista. Testipalan liimaus on suositeltavaa, jos alustan sopivuus aiheuttaa epävarmuutta.
Alustan kunnostaminen
Tiivistysteipin vastepinnat puhdistetaan uretaanipurseista, betoniliimasta ja muista tartuntaa heikentävistä aineista, kuten esimerkiksi öljystä ja rasvasta. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat imuroidaan tai pyyhitään puhtaaksi pölystä.
Suuremmat kolot tasoitetaan ennen tiivistysteipin asentamista. Sileät ja huokoiset alustat, kuten esimerkiksi puukuitulevyt, pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella. Kiviaineiset alustat pohjustetaan TESCON JK -pohjusteella.
Tiivistysteipin asentaminen
TESCON POWER -tiivistysteippi puretaan rullalta suojapaperia purkaen ja asennetaan alustaansa niin, että tiivistettävä sauma kulkee teipin keskikohdalla. Teippi hierretään tiukasti alustaansa kiinni ja katkaistaan repäisemällä.
Höyrysulkujen limityksiä tiivistettäessä liitossauma varmistetaan koolauksella lämmöneristeen painon aiheuttaman paineen takia. Ilma-, tuuli- ja sadevesitiiviit liitokset saavutetaan vain, jos teippi asennetaan huolellisesti ja rypyttömästi liitossauman päälle.
Tiivistysteippi peitetään listalla tai muilla pintamateriaaleilla.







