Liitosnauhat / Contega SL

Sisäpuolen liitosnauha ikkunaliittymien tiivistämiseen puurakenteissa

Edut mm.
✔ Testatusti diffuusio- ja ilmatiivis materiaali
✔ Nauhan leveydestä riippuen 2- tai 3-osainen vedenkestävä liimaraita
✔ Kaksi asennustapaa: Esiasennus karmin ulkokehälle tai jälkiasennus karmin päälle
✔ Joustava nauha antaa rakenteille liikkumisvaraa
✔ Kattava detaljikirjasto suunnittelun tueksi
TUOTEKUVAUS
CONTEGA SL on diffuusiotiivis liitosnauha ikkunoiden ja ovien karmien sisäpuoliseen tiivistämiseen puu- ja hirsirakenteissa. Liitosnauhassa on liimaraita molemmin puolin nauhaa, joten se voidaan asentaa karmin kehälle ennen karmin asennusta paikalleen.
SL 65 -nauhassa on liimaraidat vastakkaisilla puolilla, joten se asennetaan aina karmin ulkokehälle. SL 85- ja SL 120 -nauhoissa on nauhan alapuolella kaksi liimaraitaa, joten ne voidaan asentaa myös karmin etureunaan silloin, kun ikkunat on jo asennettu paikoilleen.
CONTEGA SL -liitosnauhassa on vedenkestävä Solid-liima. Liima on läpäissyt sadan vuoden lämpövanhennuskokeen ja se tarttuu erittäin hyvin alustaansa.
Yhdessä ikkunan ulkopuolelle asennettavan diffuusioavoimen CONTEGA EXO -liitosnauhan kanssa järjestelmä antaa rakenteille täydellisen suojan ikkuna-aukkojen kautta tulevaa kosteusrasitusta vastaan.
KÄYTTÖKOHTEET
✔ Ikkuna- ja ovilittymien tiivistäminen puurakenteissa
✔ Hirsirakenteissa erityisesti painuvalle hirrelle
✔ Kehitetty erityisesti puuelementtituotantoon
| Pintamateriaali | Polypropyleenikudos (PP) |
| Höyrynsulkukalvo | Polypropyleeni-kopolymeerikalvo |
| Liima | Vedenkestävä Solid -liima |
| Väri | Vaaleansininen |
| Paksuus | 0,3 mm |
| Diffuusiovastus (sd H2O) | 2,3 m (EN 1931) |
| Lämmönkesto | Pitkäaikaisesti -40 °C – +90 °C |
| Asennuslämpötila | Alkaen -10 °C (Suosit. +10 °C) |
| Säänkesto | 1kk suojaamattomana |
| Varastointi | Viileässä ja kuivassa |
| Tartuntapintojen vähimmäisleveydet | Puhdas karmin pinta 5mm, muilla pinnoilla teippiraidan leveys |
| Tekninen käyttöikäodote | ≥50v |
| Kpl / ltk | Tuote nro | EAN | Leveys (mm) | Pituus (m) |
| 8 | 11395 | 4026639113955 | 65 | 30 |
| 8 | 11384 | 4026639113849 | 85 | 30 |
| 8 | 11396 | 4026639113962 | 120 | 30 |
IKKUNA- JA OVIAUKKOJEN TIIVISTÄMINEN
Karmin ja ympäröivän puurakenteen lämpötilojen pitää olla vähintään +10 °C, jotta liima tarttuisi pysyvästi.
Katso tartuntapintojen vähimmäisleveydet teknisistä tiedoista. Liimaraitapuolella vastepinnan tulee olla aina liimaraidan levyinen. Testipalan liimaus on suositeltavaa, jos alustan sopivuus aiheuttaa epävarmuutta.
Alustan kunnostaminen
Liitosnauhan vastepinnat puhdistetaan uretaanipurseista, betoniliimasta ja muista tartuntaa heikentävistä aineista, kuten esimerkiksi öljystä ja rasvasta. Irtonaiset ja huonosti alustassa kiinni olevat kerrokset poistetaan ja lopuksi pinnat imuroidaan tai pyyhitään puhtaaksi pölystä.
Suuremmat kolot tasoitetaan ennen liitosnauhan asentamista. Sileät ja huokoiset alustat, kuten esimerkiksi puukuitulevyt, pohjustetaan TESCON PRIMER RP -pohjustusaineella. Kiviaineiset alustat pohjustetaan TESCON JK -pohjusteella.
Liitosnauhan asentaminen
CONTEGA SL –liitosnauhaa käytetään ikkunoiden ja ovien karmien tiivistämiseen ympäröiviin sisäpuolisiin puu- ja hirsirakenteisiin.
Ikkuna-asennuksen yhteydessä liitosnauha asennetaan karmin sisäreunaan ennen ikkunoiden asentamista aukkoonsa. Karmin kulmissa nauhaan tehdään laskos, jotta nauhalle saadaan työvaraa ikkunasyvennyksen nurkissa. Laskoksen sopiva pituus on tilkeraosta riippuen n. 3 – 5 cm.
Kun ikkuna on asennettu paikoilleen, liitosnauha kiinnitetään rakenteeseen. Lopuksi nauhojen päät tiivistetään toisiinsa tiivistysteipillä tai -liimalla.
Jos ikkunat on jo asennettu, nauha voidaan asentaa karmin päälle. Nurkissa nauhat tuodaan toistensa yli ristiin. Jos rakenteessa on ikkunasyvennys, nurkkiin leikataan tiivistysteipistä erillinen n. 40mm pitkä pala, joka teipataan syntyvään kulmaan. Ilmatiiviys suositellaan varmistettavan Aerosana Visconn -tiivistyspinnoitteella.







