Kiinnikkeet / Pilarikengät / 10529.1090
Pitzl pilarikengät
Plug-in korkeussäädettävä pilarikenkä
TUOTEKUVAUS
Tehokas ja innovatiivinen pilarikenkäjärjestelmä. Plug-in-mekanismi mahdollistaa nopean ja vaivattoman asennuksen. Vahva rakenne takaa maksimaaliset kuormat kaikissa suunnissa. Korkeussäätö on mahdollista myös asennettuna ja kuormitettuna.
OMINAISUUDET
Materiaali
• Sinkitty teräs, S235
Hyödyt
✔ Nopea ja helppo asennus
✔ Korkeussäädettävä
✔ Siisti ulkonäkö
KÄYTTÖTARKOITUS
Pilarikenkiä käytetään kantavien puurakenteiden, kuten pylväiden, tolppien tai puupilarien kiinnittämiseen rakennuksen perustukseen, yleensä betoniin. Ne tarjoavat mekaanisen ja kantavan liitoksen puun ja betonin välille, siirtävät rakennekuormia alemmille rakenneosille, sekä suojaavat puuosia maasta nousevalta kosteudelta ja laholta.


| Tuotenumero | 10529.1090 |
| Ylälevy mm | Ø 96 x 8 |
| Alalevy mm | 160 x 100 x 8 |
| Kierre, M24 oikea | 90 |
| Reiät Ø 13 mm alapuolella | 4 |
| Reiät Ø 10,5 mm yläpuolella | 4 |
| Korkeussäätö mm | 141 – 201 |
| Suurin ominaispuristuslujuus (kN) * | 140 |
* Lisää staattisia arvoja löytyy Pitzl -suunnitteluohjeista tai ETA 10/0413.

• Puuhun kiinnittämiseen käytetään leveäkantaisia täyskierteisiä 10x120mm tai 10x160mm ETA-hyväksyttyjä tai standardin EN 14592 mukaisia ruuveja.
• Betoniin kiinnittämiseen käytetään Ø12mm betoniruuveja tai -ankkureita, joiden kuormituskyky on varmistettava valmistajan ohjeiden mukaisesti.
Pilarikengän esivalmistuksen ansiosta työskentely on työmaalla nopeaa ja vaivatonta. Innovatiivinen plug-in -järjestelmä on helppo ja nopea lukita ja avata. Ylälevy voidaan muutamalla yksinkertaisella liikkeellä irrottaa pilarikengän muusta rakenteesta.
1. Käännä kiinnitintä vastapäivään pysäyttimeen asti
2. Paina kiinnitintä alas
3. Jatka kiinnittimen kääntämistä edelleen vastapäivään
Rakenteeseen vaikuttavien voimien määrittely


F1: Aksiaalivoima (veto tai puristus)
F2 ja F3: Vaakasuuntainen voima, yhdensuuntainen pilarikengän urituksen/sisälevyn tai alemman levyn pidemmän sivun kanssa
F4 ja F5: Vaakasuuntainen voima, kohtisuorassa pilarikengän uritukseen/sisälevyyn tai alemman levyn pidempään sivuun nähden

Kirjoitus- ja tulostusvirheet pidätetään. Määriteltyjen arvojen on tarkoitus toimia suunnitteluohjeina.
Rakennesuunnittelijan tulee varmistaa laskennan oikeellisuus kohdekohtaisesti voimassa olevan ETA:n mukaan.




